SAĞLIK 17.065 Görüntülenme 23.11.2018 09:25

Grip olduğumuzda ne kadar su içmeliyiz?

Uzman Diyetisyen Gamze Şanlı Ak, Grip olduğumuzda ne kadar su içmeliyiz? sorusunu cevapla.tv aracılığı ile yanıtladı.

"Grip olduğumuzda vücud direncini arttırmak için yeterli miktarda su tüketimi çok önemlidir" diyen Uzman Diyetisyen Gamze Şanlı Ak, Grip olduğumuzda ne kadar su içmeliyiz? sorusunu cevapla.tv aracılığı ile yanıtladı. 

İşte Uzman Diyetisyen Gamze Şanlı Ak'ın anlattıkları:

Su oksijenden sonra en çok ihtiyaç duyduğumuz öğe olarak karşımıza çıkmaktadır. Biz uzmanlar günde iki, iki buçuk litre kadar su tüketimini önermekteyiz ki bu 8-12 bardağa tekabül ediyor.

Eğer su miktarını arttırmayı istiyor ve suyu salt tüketmeyi sevmiyorsanız, ben genelde aromalandırma yöntemini öneriyorum. C vitamini ihtiyacının da arttığı grip döneminde suyumuzu zenginleştirebiliriz. İçerisine limon, portakal gibi turunçgiller ve maydanoz gibi C vitamini açısından zengin bitkiler ile tarçın, nane, karanfil gibi baharatlarla suyumuzu aromalandırmamız mümkün. 

Su özellikle besinlerin sindirimi, emilimi, taşınması ve zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılması açısından oldukça önemlidir. Aynı zamanda grip döneminde vücut ısı denetimine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle grip olduğumuzda da günde iki, iki buçuk litre su içmeyi unutmamalıyız.

Sitene Ekle