SAĞLIK 27.063 Görüntülenme 17.08.2018 09:10

Grip olanlar enerji almak için neler yiyebilir?

Uzman Diyetisyen Gamze Şanlı Ak, Grip olanlar enerji almak için neler yiyebilir? sorusunu cevapla.tv izleyicileri için yanıtladı.

Özellikle soğuk kış aylarında ya da mevsim geçişlerinde insanların en büyük sorunlarından biri haline gelmekte olan grip, insanların birçok olumsuz durumlarla karşılaşmasına neden olmaktadır. Özellikle sınav döneminde olan kişilerde oldukça problem haline gelen grip, kişiyi birçok olumsuz yönde etkileyerek sorunların meydana gelmesine yol açmaktadır.  Peki sizce bunu önlemenin yolu nedir?

Uzman Diyetisyen Gamze Şanşı Ak, Grip olanlar enerji almak için neler yiyebilir? sorusunu cevapla.tv izleyicileri için yanıtladı.

Grip olanlar enerji ihtiyaçlarını arttırmak için mutlaka bol miktarda sebze ve meyve tüketmeye özen göstermeliler. Bizim önerimiz günde üç, dört porsiyon sebze ve meyve tüketimi yönünde olacaktır. Eğer sebzeye rahat miktarda ulaşamıyorsak öğle ve akşam yemeklerinde büyük bir salata hazırlamanızı öneriyorum, içerisine: marul, maydanoz, dereotu, tere gibi yeşillikler ile birlikte havuç, karalahana ekleyerek biraz daha zenginleştirmenizi öneriyorum, turp da kullanabilirsiniz hem rengarenk hale gelecektir ve içerisine bol miktarda limon sıkıp C vitamini ihtiyacınızı ve enerjinizi karşılayabilirsiniz bununla birlikte taze meyve tüketiminizi arttırmanızı öneriyorum eğer taze meyve tüketme olanağınız yoksa kuru meyvelerden de faydalanabilirsiniz. Özellikle kuru incir, kuru kayısı, hurma gibi alternatifler karşımıza çıkabilir ancak bunları, kan şekerini birazcık daha yükseltme etkileri vardır, şeker içerikleri yüksek olduğu için dolayısıyla yanlarına on tane fındık, badem ya da üç tam ceviz ekleyerek daha güzel bir kombinasyon sağlamış ve enerji ihtiyacınızı da karşılamış olursunuz. 

Sitene Ekle