SAĞLIK 532 Görüntülenme 03.01.2019 12:00

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı çocuklara yapılır mı?

Çocuklarda göz kapağı düşüklüğü ameliyatı hangi durumlarda uygulanmalı? Çocuklarda göz kapağı düşüklüğü ameliyatlarında en önemli nokta çocuğun görmesini etkileyip etkilememesidir.

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı çocuklara yapılır mı? Çocuklarda göz kapağı düşüklüğü ameliyatı hangi durumlarda uygulanmalı? Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İskender Alkın Solmaz, cevapladı.

Kapak düşüklüğü ameliyatı çocuklarda çok sık uygulanabilir. Burada en önemli nokta kapak düşüklüğünün çocuğun görmesini etkileyip etkilememesidir. Erken dönemde bebeklikten itibaren göz kapaklarında bir asimetri, kapakların bir veya iki tanesinde seviye kaybı, aşağı doğru düşüklük varsa ve görmeyi bloke ediyorsa o zaman çocuğun gözünün gelişiminde problem çıkarma ihtimali çok yüksektir. Bunlar yakından takip edilir.

Görmeyle ilgili sıkıntı yaşanacaksa ileri dönemde yapılacak bir ameliyat görmeyi korumayacaktır ve o göz tembel olarak kalır. Erken dönemde kapak düşüklüğü ve görmeyi tehdit eden bir durum varsa o zaman çocuklarda ve bebeklerde kapak düşüklüğü ameliyatı süratle planlanmalıdır.

Sitene Ekle