SAĞLIK 885 Görüntülenme 14.01.2019 09:10

Göz hastalıklarından korunmak için neler yapılmalıdır?

Göz sağlığına dikkat etmek için yapılması gereken birçok şey vardır. Göz hastalıklarından korunma yolları nelerdir?

Göz hastalıklarından korunma yolları nelerdir? Göz sağlığımızı korumak için neler yapabiliriz? Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İskender Akın Solmaz açıklamalarda bulundu.

Göz sağlığına dikkat etmek için yapılması gereken birçok şey vardır. Bunları gözün kendisini korumak için yapılması gerekenler, göz kapaklarını korumak için yapılması gerekenler, gözyaşı sistemini, kanal sistemini, gözyaşı bezlerini korumak için yapılması gerekenler olarak ayrı ayrı sınıflandırabiliriz.

Genel olarak en çok önereceğimiz şey, ultraviyole gözlerimize çok zararlıdır dolayısıyla gözlerimizi güneşten korumamız gerekiyor. Her zaman yaz, kış, ilkbahar, sonbahar demeden mutlaka güneş gözlüğü takmamız lazım bu hem göz kapaklarımız için, gözyaşı bezlerimiz için ve gözün kendisi için iyi bir koruma olacaktır.

Gözlerle ilgili rahatsızlıkları çok farklı şekillerde sınıflandırabiliriz. Göz zaten kendi içerisinde branşlaşmış bir organdır. Dolayısıyla görmeyle ya da göz kapaklarıyla ilgili herhangi bir problem ortaya çıktığında konunun uzmanına erken dönemde başvurmak yapılması gereken en önemli koruma önlemlerindendir.

Güneş gözlüğü, kadınlar için makyaj malzemelerinin kaliteli ve iyi olması, gözün etrafında ve göz kapaklarında kullanılan dermokozmetiklerin iyi seçilmesi ve iyi temizlenmesi, kontak lens kullanıcıları için mutlaka hijyenine uygun olarak kullanılması ve zamanında çıkarılması ve aslında en önemlisi herhangi bir problem olduğunda konunun uzmanına süratle başvurulması önerilebilir.

Sitene Ekle