SAĞLIK 755 Görüntülenme 02.01.2019 10:45

Göz estetiği sonrası iz kalır mı?

Göz kapağı ameliyatlarında cerrahi yara izi çok sık karşılaşılan bir durum değildir. Göz estetiği sonrası iz kalır mı? Op. Dr. İskender Alkın Solmaz cevapladı.

Göz estetiği sonrası iz kalır mı? Göz estetiği sonrası kalan izler tedavi edilebilir mi? Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İskender Alkın Solmaz, cevapla.tv izleyenlerine özel açıklamalarda bulundu

Kapak ameliyatlarında cerrahi yara izi çok sık karşılaştığımız bir durum değildir. Gözler ve göz kapakları yüz için çok özel dokular ve yüzümüzün ortasında en çok dikkat çeken yerlerdir. Bu işlemler estetik uygulamalarla yapılmaktadır.

Üst kapak ameliyatlarında genellikle kapağın üzerindeki çizgilerden veya bazen kapağın içerisinden gerçekleştirilmektedir. Alt göz kapağında veya bazen yüzün ortasına kadar inildiği durumlarda göz kapağının altında kirpik dibindeki ince çizgilerden girildiği için veya yine göz kapağının içerisinden girip gerçekleştirildiğinde cerrahi yara izi kalma ihtimali yok denecek kadar azdır.

Hastanın iz bırakmaya çok yatkın bir durumu varsa uzun dönemde yapılan kesiler kendini belli edebilir. Güneşten korumak, iyileşme aşamasında doktor önerilerine dikkat etmek çok önemlidir. Belirgin bir iz kalma ihtimali çok düşük olmakla beraber öyle bir durum gerçekleştiğinde ufak müdahalelerle ortadan kaldırılabilmektedirler.

Sitene Ekle