YAŞAM 861 Görüntülenme 10.01.2019 09:34

Gluten nedir faydaları ve zararları nelerdir?

Glutenin en önemli özelliği ekmek mayasının karbondioksit gazını hamur içinde tutarak ekmeğin kabarmasını sağlamaktır. Buğday, arpa, çavdar ve yulaf içeren besinlerden, bu tahıl ürünlerinden elde edilen unlardan tüketilememesi gerekir.

Gluten ne demek? Gluten nedir? Gluten nedir faydaları ve zararları nelerdir? Diyetisyen Cansu Temel gluten hakkında merak edilenleri cevapla.tv için açıkladı

Bulgur, pirinç, makarna ve ekmek toplumumuzda en çok tüketilen besinler arasındadır. Bu yüzden bu besinlerin vücuda etkileri de sık sık araştırılmaktadır. Tahıl grubundaki besinlerde bulunan proteinler gluten olarak adlandırılmaktadır. Glutenin en önemli özelliği ekmek mayasının karbondioksit gazını hamur içinde tutarak ekmeğin kabarmasını sağlamaktır.

Glutenin mide ve bağırsaklardaki sindirimi kolay olmaktadır. Ancak çölyak hastaları gibi bazı bireylerde gluten sindirilememekte ve ince bağırsakta hassasiyet meydana gelmektedir. Bu durum şişkinlik, hazımsızlık, baş ağrısı ve gaz şikayeti gibi çeşitli sağlık sorunlarını da beraberinde getirir.

Glutenin vücuda zararı bulunduğuna dair kesin kanıtlar bulunmamaktadır. Sadece glutene hassasiyeti bulunan bireylerin gluten içeren besinleri tüketmemesi gerektiği önerilmektedir. Semptomlar geçene kadar gluten içeren besinlerden uzak durulmalıdır. Glutensiz beslenmede dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibi sıralanabilir;

Buğday, arpa, çavdar ve yulaf içeren besinlerden, bu tahıl ürünlerinden elde edilen unlardan tüketilememesi gerekir.İrmik, makarna, noodle, şehriye, kuskus ve bulgur tüketilmemelidir.Paketli ürünlerin etiketlerine mutlaka dikkat edilmelidir. Gluten bulunan tahıl ürünlerinden elde edilen bisküvi, kek, kraker gibi her türlü paketli üründen uzak durulmalıdır. Dışarıdan hazır alınan poğaça, kek, kurabiye gibi hamurişleri tüketilmemlidir.

Hazır çorbalar, hazır bulyonlar, müsli, kahvaltılık gevrekler tüketilmemesi gerek besinler arasındadır. Malt ve malt aroması içeren bira ve votka gibi içecekler tercih edilmemelidir.

Sitene Ekle
Etiketler