SAĞLIK 120 Görüntülenme 02.12.2018 13:00

Genital bölgede kötü koku sorunu olanlar nelere dikkat etmeli?

Kadın Hastalıkları - Doğum - Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Şule Selvi Esatağaoğlu, vajina enfeksiyonlarını önlemeye yönelik sorunları anlattı.

Op. Dr. Şule Selvi Esatağaoğlu, sizler için vajinadaki (genital bölge) kötü koku sebeplerini ve akıntı ile kötü kokuların tedavisinin oldukça basit olduğunu belirtti.

Bu daha çok vajina enfeksiyonlarını önlemeye yönelik de bir sorudur. Vajina enfeksiyonlarını önlemek her zaman da mümkün değildir. Her kadın hayatı boyunca bir ya da iki kere bazılarında çok daha sık olmak üzere vajina enfeksiyonu geçirir. Çünkü vajina dışarı açık bir ortamdır, kirli bir ortamdır. Zaten birçok mikroorganizmayı barındırır. Burada problem daha çok genel hijyenle de alakalıdır. Genel vücut direnci ile de alakalıdır. Bazen alınan antibiyotikler o bölgedeki savunmacı bakterileri öldürdüğü için de ortaya çıkabilir. Ya da sık partner değiştirmek, sık sık ilişkide bulunmak gibi vajinanın genel doku bütünlüğünü bozan durumlar da buna sebep olabilir. Çoğunlukla vajinal hijyen dış kısımdan başlar. Dış kısım temizliği ve o bölgeye yapılmış hijyenik uygulamalarda çok dikkatli olmak lazım. Bu hijyeni uygularken bazen aşırıya kaçıldığı durumlarda olabiliyor. Bu da o bölgenin mikrobik florasını, mikrobik düzenini bozabiliyor. Onun için optimal bir vajinal hijyen ve cinsel hayat bunları önlemek için yeterlidir. Ama her şeye rağmen olabilir. Zaman zaman vücut direncinde düşüklükleri, beslenme problemleri gibi sorunlar da buna sebep olabilir.

Sitene Ekle