SAĞLIK 19 Görüntülenme 19.02.2019 11:28

Genetiğinize göre antrenman yapmak sakatlık riskini düşürür mü?

Genetik testlerin spor sakatlanmalarının azalması için kullanımı son yıllarda oldukça artmaktadır.Genetiğe uygun yapılan antrenman sakatlık olasılığını düşürür mü?

Genetiğinize göre antrenman yapmak sakatlanma riskinizi minimuma indirir mi? Genetiğe uygun yapılan antrenman sakatlık olasılığını düşürür mü? Moleküler Biyolog Merve Kinin cevaplatv'ye açıkladı.

Genetik testlerin spor sakatlanmalarının azalması için kullanımı son yıllarda oldukça artmaktadır. Tendonlar kaslar ve kemikleri birbirine bağlayan yapılardır.

Ligament ise kemiklerin eklem bölgelerinde birbirlerine tutunmalarını sağlayan bağlardır. Genetik olarak özellikle bu iki yapının sakatlanma potansiyeli incelenebilir ve kişinin Aşil tendinopatisi, omuz çıkmaları, ön çapraz bağ kopmaları gibi durumlara yatkınlığı belirlenebilir.

Bunun yanında kemik mineral yoğunluğunun düşük olması osteoporoz veya kolay kemik kırılmalarına sebebiyet verebilir. Bu durum için de genetik testler yapılarak kişiye mineral takviyeleri verilebilir.

Düşük kemik mineral yoğunluğu özellikle endurans atletlerinde strese bağlı kırılmalara sebep olabilmektedir. Bu gibi risklerin önceden belirlenmesi kişinin antrenman programında nasıl bir yol izleyebileceği ile ilgili önemli fikirler verir ve sakatlanmalar daha yaşanmadan önüne geçilmesi mümkün olabilir.

Sitene Ekle