SAĞLIK 781 Görüntülenme 05.12.2018 11:48

Gebelikte döneminde vajina ağrısı nasıl hafifler?

Gebelik döneminde yaşanan problemlerin başında vajina ağrısı ve vajina batması gelmektedir. Kadın Hastalıklar - Doğum - Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Şule Selvi Esatağaoğlu anlattı.

Gebelikte döneminde vajina ağrısı ve vajina batması nasılolur? Vajina ağrısını neler hafifletir? Kadın Hastalıklar - Doğum - Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Şule Selvi Esatağaoğlu anlattı.

Gebelik dönemi boyunca belirli aralıklar ile vajina ağrıları söz konusu olabilmektedir. Vajina ağrısının yanı sıra bel, sırt ve boyun ağrıları da vajinadaki ağrılardan kaynaklanabilmektedir. Gebeliğin ilk haftalarından itibaren ağrıların meydana gelmesi bebeğin gelişimin de olduğunu gösterir. Özellikle vajina çatısı dar olan anne adaylarında bu ağrılar daha sık ortaya çıkabilir. Gebelik boyunca annenin bu ağrılara neden olan kaynaklardan uzak durması gerekmektedir. Çok fazla ağır kaldırmak ya da gebeliğinin yanı sıra kendini çok fazla yorması da vajina ağrısına sebep olabilir.

Gebeliğin son aylarına doğru vajinanın genişlemesi de ağrıya neden olmaktadır. Bu nedenle anne adayının bölgedeki kaslarını sürekli olarak çalıştırması gerekmektedir. Anne adayının gebelik boyunca yürüyüş yapması ve özellikle yüzme sporunu yapması bölgedeki kasların rahatlamasını sağlayabilir.

Sitene Ekle