YEME-İÇME 1.376 Görüntülenme 13.12.2018 12:54

Gaziantep Usulü Kelle Paça nasıl yapılır? Gaziantep Usulü Kelle Paça tarifi

Temizlenmiş hazır kelle ile işe başlayan Mahir Nazlıcan, Cevapla tv izleyenleri için Gaziantep Usulü Kelle Paça yapımını gösterdi.

Gaziantep Usulü Kelle Paça nasıl yapılır? Gaziantep Usulü Kelle Paça tarifini bizlere Mahir Nazlıcan yaptı. 

Gerekli olan malzemeler

1 adet koyun kellesi1 adet dana dili4-5 baş sarımsak3-4 limonunun suyuKırmızı pul biberTuz

Gaziantep Usulü Kelle Paça nasıl yapılır?

kellenin arka tarafındaki kursak bölümünü kesiyoruz. buradan su akıtarak kellenin içini iyice temizlemiş oluyoruz. Dana dilininde arka tarafındaki kemikli kısmı varsa kesip çıkartıyoruz. Bütün malzemeleri geniş bir kaba alıp sürekli suyunu değiştirmek süreti ile 4 saat kadar suda bekletiyoruz. Böylece içindeki bütün kanı çıkmış olur.

Temizlenmiş malzemelerimizi tenceremize alıp ocağa yüksek ateşe koyuyoruz. Kaynadıkça üzerinde biriken kefi (köpük) alıyoruz. Bu işlem biraz uzun sürebilir ama suyun berrak olması için gerekli. İyice kefini aldıktan sonra altını kısıp kapağını kapatıyoruz.

Kelle çabuk piştiği için 3 saat sonra kontrol edip piştiyse alabilirsiniz, fazla pişerse kemikleri ete karışır. Dil biraz daha geç pişer o yüzden 1 saat kadar daha pişirebilirsiniz.

Pişen malzemeyi tepsiye alıp kemiklerinden ayırıyoruz. Dilin üstündeki sert kabuğu da atıyoruz ve dili de didikliyoruz. Bizim bakır kaplarımız olduğu için porsiyonluk olarak hazırlıyoruz ama tencerede de yapılabilir.

Sarımsak dövülecek, tuz, kırmızı biber ve limon suyu konulur. Damak zevkinize göre hazırlayabilirsiniz. Afiyet olsun.

Sitene Ekle
Etiketler