SAĞLIK 64 Görüntülenme 01.12.2018 13:00

Fıtık kısırlık yapar mı?

Kasık fıtığı nedir? Fıtık çocuk sahibi olmaya engel olur mu? Erkeklerin kullandığı bir ilaç kısırlığa yol açar mı? Kadın Hastalıkları - Doğum - Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Şule Selvi Esatağaoğlu anlattı.

Halk arasında kasık fıtığı ameliyatının kısırlığa neden olduğu söylenmektedir. Peki, fıtığın kısırlığa yol açtığı doğru mu? Kadın Hastalıkları - Doğum - Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Şule Selvi Esatağaoğlu anlattı.

Kasık fıtığı ameliyatının hiçbir tehlikesi yoktur. Bu bilginin gerçeklik payı yoktur. Kasık fıtığının genital bölgeyle alakası yoktur.  Bazen erkeklerde testis kanalı içinde, yumurtalıkların olduğu bölgeye geldiğinde baskı yapan kasık fıtığı ağrıya neden olabilir. Çok uzayan nadir vakalarda ise testis fonksiyonları durumdan etkilenebilir. 

Depresyon, cinsel fonksiyonları olumsuz etkiler. Erkekse iktidarsızlık yapar. Kadında da cinsel isteksizlik olabilir. Bu gibi durumlarda antidepresanların faydası vardır. Yani antidepresanlar bu kişilerin normal cinsel yaşamlarını sürdürebilmelerini sağlar. Ancak çok yüksek dozda kullanıldığında başka hormonların yükselmesine neden olabilir. Onlar da cinsel fonksiyonu olumsuz yönde etkileyebilir. Önerilen tedavi dozunda kullanılması ve doktor tarafından iyi takip edilmesi gerekir.

Sitene Ekle