YEME-İÇME 9.031 Görüntülenme 26.11.2017 11:00

Filtre kahve nasıl yapılır?

Filtre kahve en kolay nasıl yapılır, en basit yöntemlerle filtre kahve nasıl yapılır? En iyi iltre kahve yapmanın püf noktaları nelerdir? Manivelacoffe İşletme Sahibi Nevcihan Karaağaç sizler için cevapladı.

Dünya üzerinde en çok tüketilen içeceklerden birisi kahvedir. Kahve çekirdeklerinin temelde aynı olmasına rağmen bu çekirdeklerin farklı boyutlarda öğütülüp, farklı yöntemler ile hazırlanması ile değişik kahve çeşitleri ortaya çıkmıştır.  

Ülkemizde en çok Türk kahvesi içilirken dünyada genelinde ise yoğun olarak filtre kahve tüketilmektedir.

Peki Filtre Kahve nedir?

Filtre kahve hazırlanmasında temel prensip kahvenin sıcak su ile belirli bir süre demlenmesidir. Filtre kahve hazırlamak için en sık kullanılan araçlar, kahve makineleri ve kahve presi (french press) denilen pistonlu demliklerdir.

Filtre kahve hazırlamak için öncelikle filtre kahve makinesi veya kahve presine uygun olarak öğütülmüş kahve gerekir. Damak tadınıza göre, istediğiniz aroma ve sertlikte kahve çekirdeklerini alıp bunları aldığınız yerde çektirebilirsiniz ya da elektrikle veya manuel olarak çalışan kahve değirmenlerinden faydalanabilirsiniz. Burada dikkat edilecek nokta, kahvenin orta kalınlıkta öğütülmesidir. Çok kalın taneler yeterince demlenemeyip aromasını veremeyeceği gibi, çok ince taneler de suyun akışına izin vermeyerek kahvenin demlenmesine engel olur. Ayrıca bu kahveyi hazır öğütülmüş olarak marketlerden veya kahve dükkânlarından da filtre kahve (ground coffee) ismiyle bulabilirsiniz.

Cevapla.tv olarak "Filtre Kahve nasıl yapılır? Filtre Kahve yapmanın püf noktaları nelerdir? Evde filtre kahve yaparken kahve ve su oranı ne kadar olmalıdır?" gibi sorulara yanıt aradık. 

Manivelacoffe İşletme Sahibi Nevcihan Karaağaç sizler için tüm bu soruları cevapladı.

Sitene Ekle