SAĞLIK 356 Görüntülenme 10.09.2018 10:00

Femto Saniye Lazer (FSL) Katarakt cerrahisi nedir?

Femto Saniye Lazer (FSL) Katarakt cerrahisi nedir? Katarak ameliyatı nedir? Dünyagöz Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Efekan Coşkunseven, Cevapla.tv'nin sorularını yanıtladı.

Femto Saniye Lazer (FSL) Katarakt cerrahisi nedir? Katarak ameliyatlarında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Dünyagöz Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Efekan Coşkunseven Cevapla.tv'ye özel açıklamalarda bulundu.

Özellikle katarakt ameliyatlarında ender de olsa insan elinin engelleyemediği bazı komplikasyonlar görülebiliyor. Femtosaniye Lazer yöntemiyle tüm bu komplikasyon riski önemli oranda düşüyor. Çünkü bu teknolojiyle ameliyatın en önemli aşamaları bıçak kullanılmadan yapılıyor.

Katarakt cerrahisinde insan eli ile yapılan birçok basamak, femtosaniye lazerin sahip olduğu özel görüntüleme teknikleri yardımı ile bilgisayar kontrollü olarak gerçekleştiriliyor.

Katarakt tedavisinde komplikasyon riskini minimuma indiren femtosaniye lazerle bıçaksız katarakt tedavisi yapay göz içi merceğinin yerleştiği yuva tam olarak hazırlanıyor. Böylece kataraktın yanı sıra; miyop, hipermetrop ve astigmat gibi kırma kusuru olan hastalara da gelişmiş göz içi mercek yerleştirmesi ile uzak ve yakın gözlüklerine olan bağımlılıklarını azaltma seçeneği sunuyor.

Sitene Ekle