EKONOMİ 11.468 Görüntülenme 10.01.2017 23:59

Evli çiftler nasıl para biriktirirler?

Türkiye’nin ilk finansal okur-yazarlık hareketini başlatarak ‘Para Durumu’ platformununu kuran Özlem Denizmen 'Evli çiftler nasıl para biriktirirler?' sorusuna cevap verdi.

Türkiye’nin ilk finansal okur-yazarlık hareketini başlatarak ‘Para Durumu’ platformununu kuran Özlem Denizmen 'Evli çiftler nasıl para biriktirirler?' sorusuna cevap verdi.

İşte cevapla.tv izleyicileri için Özlem Denizmen'in anlattıkları: 

Evli çiftler hayatlarını birleştirmişler, şimdi de cüzdanların birleşme zamanı. Öncelikle herşey ortak olmalı. Ne demek istiyorum burada? Para konuları ortak bir zeminde konuşulmalı, ortak bir zeminde belirlenmeli.

Ben evli çiftlere şunu öneriyorum. Üç tane hesabınız olabilir: Bir erkeğin, bir kadının, bir de ortak evin hesabı. Burada kendi bütçeleriniz doğrultusunda ortak hesaba para koyabilir, evin tüm masraflarını buradan yönetebilirsiniz. Şahsi hesaplarınızdan ise kendinizle ilgili harcamaları yapabilirsiniz. Bu bireylere özgürlük alanı verir. Bu da evlilikte önemlidir.

Ayda bir kere oturup bütçe toplantısı yapın. Bunu güle oynaya yapmaya çalışın. Çocuklar 8 yaşın üzerindeyse onları da katın. Aman onları endişlendirmeyin... Hedef koyun, plan yapın.

Sitene Ekle