YAŞAM 11.219 Görüntülenme 13.11.2018 12:00

Evleneceğiniz kişide bulunacak özellikler

Hayatımıza alacağımız, evleneceğimiz kişiyi tercih sebeplerini bilinçli bir şekilde nasıl düşünmeliyiz? Cevapla.tv uzmanı Yaşam Koçu Melek Cihangir anlattı.

Hayatımıza alacağımız, evleneceğimiz kişiyi tercih sebeplerini bilinçli bir şekilde nasıl düşünmeliyiz? Birey ebeveynlerinden nasıl etkilenir? Cevapla.tv uzmanı Yaşam Koçu Melek Cihangir anlattı.

Birey çocukluk döneminde, cinsel kimliğini keşfetmeye başladığı zaman kız çocuğu anneyle aynı cinste, erkek çocuğu babayla aynı cinste olduğunu fark eder. Ve erkek için annenin, kız için babanın karşı cins olduğu öğrenilir. Taklit ederek devam eden bu gelişim sürecinde, kız çocuğu olarak ele alırsak ; hemcinsi olan annenin bir erkeği vardır, diğer hemcinslerinin de... Benim de bir erkeğim olmalı der ve babasını erkeği ilan eder. İlk aşk başlamış olur. Erkek çocukları için de bazı noktalarda ayrılsa da durum böyledir. Kızlar babaya, erkekler anneye, yaşamlarının geri kalanında evlenecekleri kişilerde arayacaklarından bihaber aşık olurlar. Bir noktada da zihinleri patolojilerini sürdürmek ister. Babası alkol bağımlısı olan bir kız çocuğunun, babası gibi bağımlı bir adamla evlenmesi, annesi obsession olan bir erkek çocuğunun, annesi gibi aşırı titiz bir kadınla evlenmesi tesadüf değildir. Ebeveynleri daha sağlıklı bireylerin, sağlıklı fakat benzer yapıda kişilerle hayatlarını birleştirmesi de, ters giden bir şeylerin olduğunu ilerde psikolojik sorunlara yol açılabileceği ihtimalini doğurur. Daha çok okuyup, araştırarak gerekirse yardım alarak durum kontrol altına alınabilir. Hayatına alacağın, evleneceğin kişiyi tercih sebeplerini bilinçli bir şekilde düşünmelisin.

Sitene Ekle
Etiketler