HUKUK 8.831 Görüntülenme 24.07.2017 19:00

Evi terk eden eşe boşanma davası açılır mı?

Evi terk eden eşe boşanma davası açılır mı? Avukat Esra Baloğlu, cevapla.tv izleyicileri için bu soruyu yanıtladı bakın neler dedi?

Evi terk eden eşe boşanma davası açılır mı? Avukat Esra Baloğlu, cevapla.tv izleyicileri için bu soruyu yanıtladı bakın neler dedi:

"Evi terk eden eşe boşanma davası açılması ile ilgili olarak Türk Medeni Kanunu'nun 164. maddesi bir dizi hüküm getirmiştir. Şöyle ki: Eşlerden biri, evlilik birliğinden doğan yükümlülüklerini yerine getirmemem maksadıyla diğerini terk ettiği veya haklı bir sebep olmadan ortak konuta dönmediği takdirde ayrılık en az altı ay sürmüş ve bu durum devem etmekde ve istem üzerine hakim tarafından yapılmış ihtar sonuçsuz kaldığında; terk edilen eş, terk nedeniyle boşanma davası açabilir. Diğerini ortak konutu terk etmeye zorlayan ya da haklı bir sebep olmaksızın ortak konuta dönmesini engelleyen eş de terk etmiş sayılır."

Sitene Ekle