SPOR 26.660 Görüntülenme 13.10.2018 15:30

Evde basen ve kalça nasıl eritilir?

Evde basen ve kalça nasıl eritilir? Basen ve kalça eritme hareketleri nelerdir? Fitness eğitmeni Alican Çelik cevaplıyor.

Evde basen ve kalça nasıl eritilir? Hareketleri nelerdir? Fitness eğitmeni Alican Çelik cevaplıyor.

İlk olarak en çok kullandığımız kuvvetli hareketlerden biri olan squat yapıcaz. Squat, ellerimiz karşıyı gösterecek şekilde ya da paralel bir biçimde durucak ve dizlerimiz ayak parmak uçlarımızı geçmeden vücudumuzla yere eğilip kalktığımız bir harekettir. İkinci hareketimiz lunge.

Ayakta düz bir şekilde duruyoruz ve ayaklarımız omuz genişliğinde açık bir adımımızı atabildiğimiz kadar öne atıp kalktığımız bir harekettir. Üçüncü hareketimiz sandalyede diz bükme hareketi. Sandalyede oturur vaziyette tek bacağımızı dizimizden yukarı kaldırıp indirdiğimiz bir harekettir.

Bu hareketler ön ve arka baldırlarımızı çalıştıracaktır ve kısa zaman içinde sorunlarımızdan kurtulabiliriz.

Kadınların hemen hepsi kalça ve basenlerinden dertlidir. Bayanların fiziki sorunlarının en başında basen ve kalça büyüküğü gelir. Bunları küçültmek için çeşitli yöntemler vardır fakat en sağlıklısı ve en önemlisi egzersiz yapmaktır.

Bazı insanlar evde basen eritme egzersizleriyle bir yere varamayacağını düşünür fakat bu yanlıştır. Hayal ettiğiniz ölçülere aşağıdaki hareketleri düzenli olarak uygulayarak ulaşabilirsiniz.

Hareketleri gün içinde istediğiniz zaman uygulayabilirsiniz. Hareketleri yaparken çok aç veya çok tok olmayın. Hareketlerle birlikte günde en az 2 litre de su içmeniz size yağ yakımında ekstra katkı sağlayacaktır. Beslenme olarak da beyaz pirinç yerine bulgur, beyaz ekmek yerine tam tahıl ekmeği tercih etmek, akşam 7 den sonra ağır yemek yememek gibi ufak değişikliklerle toplarlanmanızı hızlandırabilirsiniz.

İlk haftalar 2 günde 1 yaparak başlayın, alıştıktan sonra her gün yapabilirsiniz. Fakat en önemli unsur düzenli olarak bırakmadan yapmanız. Çok zor değil televizyon izleyerek bile yapabilirsiniz en fazla 15-20 dakikanızı alır. 

 

Sitene Ekle