HUKUK 79.630 Görüntülenme 12.10.2017 23:00

Eşinin tecavüzüne uğrayan kadın ne yapmalı?

Tecavüze uğrayan eş nereye başvurmalıdır? Kocasının tecavüzüne uğrayan eşin yasal hakları nelerdir? Avukat Kamile Yılmaz Arısoy Cevapla Tv'ye anlattı.

Eşine şiddet uygulayarak tecavüz eden kocaya karşı ne gibi yaptırımlar vardır. Tecavüze uğrayan eş nereye başvurmalıdır? Kocasının tecavüzüne uğrayan eşin yasal hakları nelerdir? Avukat Kamile Yılmaz Arısoy, Cevapla TV'ye anlattı.

"Türk Ceza Kanunu'na göre eşin tecavüzü cinsel saldırı kapsamındadır ve cezai yaptırımı bulunmaktadır. Cinsel saldırıya uğrayan eş, vakit kaybetmeksizin bir hastaneye başvurarak zorlama ve fiziksel zarar varsa bunları rapor altına aldırmalıdır. 

Eşin cinsel saldırısının cezai soruşturmaya konu olabilmesi için cinsel saldırıya uğrayan eşin, cinsel saldırıda bulunan eşi hakkında şikayette bulunması gerekmektedir. Yani şikayete tabi bir suçtur.

Bununla beraber, cinsel saldırıya uğrayan eş, 6284 sayılı kanun uyarınca koruyucu ve önleyici tedbir alınması için aile mahkemesine başvurup, kendisine tecavüz eden eşin evden uzaklaştırılmasını ya da başka türlü tedbir kararlarının alınmasını talep edebilir."

Sitene Ekle