AİLE 8.305 Görüntülenme 03.10.2018 13:14

Ergenlikte okul başarısı düşen çocuğa ne yapmalı?

Ergenlikte okul başarısı düşen çocuğa ne yapmalı? Çocuk Gelişimi, Eğitimi Uzmanı ve Aile Danışmanı Gülten Yazıcı bakın cevapla.tv için neler anlattı...

Ergenlikte fiziksel değişikliklerin yanı sıra ruhsal değişim ve dalgalanmaların gözlemlendiği de bir gerçek. Yetişkin olmak için geçilen ergenlik yolunda kimileri yara almadan ilerlerken, kimileri sancılı bir süreçten geçebiliyor. İşte bu süreç içinde ruhsal dalgalanma okul başarısında da dalgalanmalara yol açabiliyor.

Çocuk Gelişimi, Eğitimi Uzmanı ve Aile Danışmanı Gülten Yazıcı ergenlik döneminde okul başarısının düşmesine yol açan faktörleri ve bu durumla başa çıkma yollarını cevapla.tv için şöyle anlatıyor:Başkalaşım sürecinin beraberinde getirdiği yenilikler gencin hayatının her alanında farklılıklar yaratır elbette. Bunlar anne baba ile olan ilişkiler, özgüven kaybı/artışı, akran ilişkileri ve okula olan ilgi olarak sıralanabilir. Ergenlik dönemine giren gençlerin birçoğu okul hayatında notlarda dalgalanma, akademik performansta düşüş, riskli davranış girişimleri (okul kırma, kopya çekme, sigara deneme, vb.), akran ilişkilerinde anlaşmazlıklar gibi kısa süreli problemler yaşarlar. Ebeveynler bu gibi farklı yaşantıları soğukkanlı ve kabul edilebilir karşılamalı ve yıkıcı eleştirilerde bulunarak ergenin kendine olan güven ve inancını zedelememelidirler.

Sitene Ekle