SAĞLIK 292 Görüntülenme 08.12.2018 16:00

Ergenlikte dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu nasıl görülür?

Ergenlerde dikkat eksikliği, özellikle ailelerin en çok yakındıkları konulardan biridir. Psikolog Hazal Akoğlu, ergenlikte dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun belirtilerini cevapla.tv'ye anlattı.

Psikolog Hazal Akoğlu, ergenlik dönemi, birçok yeniliği ve başkalaşımı getirdiğinden, bu çağda kafa karışıklığı olması oldukça anlaşılabilir bir durum olduğunu belirtti.

Pek çok aile çocuk büyüdükçe dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun azalacağını ve hatta ortadan kalkacağını umut eder ancak dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu yaşam boyu devam eden bir bozukluktur. Aşırı hareketlilikte azalma olur ama kıpır kıpır olma devam eder. Akademik başarı daha ciddi düzeyde azalmaya başlar. Ders dinleyememe, derse katılmama, uykulu halde olma görülür. Uyanık kalabilmek için dikkat dağıtıcı etkinliklerde bulunurlar, örneğin kalem çevirme, resim çizme. Öğretmenlerle sorunlar ciddi boyutlara ulaşır. Dikkat gerektiren etkinliklerden kaçınma devam eder. Aile ve arkadaş ilişkilerinde sorunlar ciddi boyutlara ulaşır. Benlik saygısında azalma başlar, depresif duygular ortaya çıkar. Riskli, tehlikeli davranışlar ortaya çıkabilir. Erken yaşta cinsel ilişki deneyimlenebilir. Bisiklet, kay kay, paten gibi araçları hızlı kullanma ve yaralanmalar olur.

Sitene Ekle