SAĞLIK 5.250 Görüntülenme 09.07.2018 10:30

Ergenlik döneminde görülen psikolojik rahatsızlıklar nelerdir?

Ergenlik döneminde görülen psikolojik rahatsızlıklar nelerdir? Ergenlik dönemi sorunları nelerdir? Uzman Klinik Psikolog Fundem Ece Kaykaç sizler için cevapladı.

Ergenlik dönemindeki gencin hem vücudunda hem de düşünce ve duygularında değişimler olmaya başlamasıyla birlikte, bunlarla baş edemediğinde birçok psikolojik sorunla karşı karşıya kalmaktadır. Ergenlik döneminde görülen piskolojik rahatsızlıkları Uzman Psikolog Fundem Ece Kaykaç sizler için cevapladı. 

Ergenlerde Obsesif-Kompulsif Bozukluk (Takıntılar), depresyon, yeme bozuklukları(anoreksiya nervoza ve bulimia nervosa), davranış bozukluğu, karşı olma ya da karşıt gelme bozukluğu, ergenlerde mevsim değişikliklerine bağlı ruhsal değişiklikler, ergenlerde öfke kontrol problemi, intihar, ergenlerde obsesif-kompulsif bozukluk (takıntılar).

Burada bahsi geçin problemlerin bir ya da birkaçını çocuğunuzda görüyorsanız çok geç olmadan yardım almanızı öneririz. Ergenlik dönemi birçok davranışın oturduğu, ergenin kişilik yapısının oturduğu bir dönemdir. Bu dönemde karşılaştığımız psikolojik problemler karşısında dikkatli olmamız gerekir.

Sitene Ekle