YEME-İÇME 84 Görüntülenme 27.11.2018 12:00

Ergenlik döneminde beslenme nasıl olmalıdır?

Ergenlik çağında büyüme hızlıdır. Hızlı büyüme ve gelişme ise enerji ve besin öğelerine ihtiyacı arttırır. Ergenlik dönemindeklerin beslenmesinde dikkat edilmesi gereken noktalar...

Son yıllarda yeterli fiziksel aktivitenin olmayışının çocuklarda ve gençlerde obezite ve buna bağlı hastalıkların artmasına neden olduğunu hatırlatan Beslenme ve Diyet Uzmanı Emre Uzun ergenlik döneminde beslenmenin önemini cevapla.tv'ye anlattı.  

Adölesan çocukluktan ergenliğe geçiş dönemidir. (10 - 19 yaşları arasını kapsar.) Bu dönemin özelliği ise hızlı fiziksel büyüme, cinsel gelişme ve psikososyal matürasyondur. Yeterli ve dengeli, günlük önerilen miktarlarda besin grupları, besin öğeleri. Besin çeşitliliği, doğru beslenme alışkanlıkları, besin kayıplarının önlenmesi, Yağ, tuz, şeker tüketiminin azaltılması.Yeterli vitamin -mineral ve posa alımını sağlamak için günde 5 porsiyon meyve sebze, fastfood tüketimi azaltılması, A ve C vitamini büyüme ve hastalıklardan korunmada önemli. Hızlanmış kas ve iskelet gelişimi nedeniyle de  kalsiyum gereksinimi artmaktadır.      Önerilen ( RDA ) 1200 - 1300 mg / gün. Günlük su tüketimi de 2-3 litre olmalıdır.

Sitene Ekle