SAĞLIK 2.264 Görüntülenme 22.10.2018 11:00

Ergenlerde mevsimlere göre ruhsal değişiklikler nelerdir?

Ergenlerde mevsimlere göre ruhsal değişiklikler nelerdir? Uzman Psikolog Fundem Ece Kaykaç, cevapla.tv kameralarına cevap verdi.

Ergenlerde mevsimlere göre ruhsal değişiklikler nelerdir? Uzman Psikolog Fundem Ece Kaykaç, Cevapla.tv kameralarına cevap verdi

Mevsim değişikliklerinde, özellikle bahar ayları zamanlarında bazı bireylerde olduğu gibi ergenlerde de, ruhsal bakımdan olumsuz etkilenmeler söz konusudur.

Mevsim değişiklikleri tüm canlılar da olduğu gibi insan üzerinde de fiziksel ve ruhsal değişimler yaratıyor aslında… İlkbahar ile doğanın uyanışını gözleriz. Çiçekler açar, ağaçlar yeşerir, kışın görmekte güçlük çekilen hayvanlar ortaya çıkar. Hayata bir canlılık ve bir neşe gelir. Günler uzar ve geceler kısalır. Güneş ışığıyla birlikte her şey adeta yeniden canlanır ve doğar. Işık her canlı üzerinde etkilidir. Işık görmeyen bir bitki solar. Aynı şekilde ışık yardımıyla salgılanan hormonlar insanın daha aktif ve canlı olmasını sağlar. Bazı hormonlar karanlık ortamlarda daha fazla salgılanırken, bazı hormonlar ise insan metabolizması gereği güneş ışığı gördüğünde daha fazla salgılanıyor. Güneş ışığının insanın ruhsal ve fiziksel enerjisini artırdığı artık bilimsel bir gerçeklik.

Sitene Ekle