YAŞAM 4.320 Görüntülenme 22.10.2018 16:00

Emzirme ve uyku ilişkisi nasıl olmalıdır?

Emzirme ve uyku ilişkisinde anneler çok büyük bir hata yapmakta ve çocuk her uyandığında annesi emzirmek istemektedir. Bebek ve Uyku Danışmanı Sinem Gerger Akınal cevapla.tv'ye anlattı.

Aslında emzirme anneler için dünyanın en güzel duygularından bir tanesidir. Çocukla iletişim kurabildiğiniz rahatlayabildiğiniz temas kurabildiğiniz çok güzel bir andır. Bebek ve Uyku Danışmanı Sinem Gerger Akınal cevapla.tv'ye anlattı.

Bizler emzirme ile uykuyu birbirine çok örtüştüyoruz ve emzirme bir süre sonra anneler için bıkkınlık olabiliyor bunun olmaması için lütfen yeni doğan dönemi itibaren şuna dikkat edin!

Uykusu gelen bir çocuğa besleme yaparsak besleme muhtemelen yarıda kalacak ve çocuk memede uyuyacaktır yada biberonda uyuyacaktır. İkiside aslında aynı şeydir ve böylelikle meme bağımlılığı ve biberon bağımlılığını geliştirmiş oluyoruz.

Burada yapılması gereken şey özellikle küçük yaştan itibaren uykudan uyandıktan sonra bebeklerinizi beslemeye ve emzirmeye çalışın. Evet uykudan öncede emzirebilirsiniz yani anne sütündeki o uyku hormonunu bebeğinize verebilirsiniz ama lütfen gözler memede kapanmasın eğer böyle olursa bir bağımlılık ortaya çıkıyor ve çocuk her seferinde emerek uykuya geçmek ve gece boyu saat başı yada daha fazla bütün uyku döngülerini emerek atlamak istiyor.

Sitene Ekle