YAŞAM 1.719 Görüntülenme 11.05.2017 11:35

El emeği yapılan hediye mi satın alınan hediye mi değerlidir?

El emeği yapılan hediye mi satın alınan hediye mi değerlidir? İlişki danışmanı ve yaşam koçu Hande Akın bakın neler anlattı.

Anne, 4 harfli o kutsal kelime... 9 ay boyunca bizi taşıyan, doğduktan sonra belli bir yaşa gelesiye kadar hayatından, uykularından fedakarlık yapmak zorunda bıraktığımız ve daha sonrasın da mutluluğumuzla, üzüntümüzle, doğrumuzla, yanlışımızla sürekli yanımızda olan, yanımızda olmadığı zamanlarda bile varlığını, desteğini, sevgisini, samimiyetini hissettiren, kızdığında bizim iyiliğimizi düşündüğü için kızdığını bildiğimiz aslında en kısa haliyle hayatını bize adayan hakkını hiçbir zaman ödeyemeyeceğimiz tek varlık annemiz.

Küçükken düştüğümüzde her zaman elimizden tutup bizi kaldıracak birinin olduğunu bilirdik. Canımız yandığında kendi canı yanmışçasına üzülen annemiz yaşımız her ne olursa olsun yine düştüğümüzde yanımızda olacak yine canımız yandığında kendi canı yanmışçasına üzülecek.

Üzerimizde bu kadar emeği bulunan annelerimize ne yapsak ne söylesek azdır. Ona her gün bizi bugünlere getirdiği için yanaklarından öpüp, teşekkür etsek dünyanın en mutlu insanı olacaklarını biliyoruz. Çünkü onlar bizleri dünyanın en güzel hediyesi olarak görüyorlar. Fakat onlara daha fazlasını yapmak boynumuzun borcu.

Belki her gün hediye alamayız ama senede öyle özel bir gün var ki o gün aldığımız hediye belki tüm günlere eş değer olacak nitelikte bir hediye olacaktır. Anneler günü hediyesi...

Bildiğiniz üzere her sene Mayıs ayının 2. haftası anneler günü olarak kutluyoruz. Bir sene boyunca gerek hayat şartlarından, gerek iş güçten fazla ilgi gösteremediğimiz annemize bir nevi bir senenin özürünü dileme, aflarına sığınma günü.

Onlara bu özel günlerinde elimizden gelenin en güzelini, en özelini yapmamız gerektiğini biliyoruz. Sabah ellerimizle hazırladığımız bir kahvaltı, bir bütün günü onun sevdiği şeyleri yapmaya ayırmak ve günün sonunda ellerini öperek o özel hediyeyi verip mutluluğunu paylaşmak. Asıl önemli olan o özel anneler günü hediyesini seçmek.

Bugüne kadar hepimiz annemize bu klasik hediyeleri almışızdır. Takı, kıyafet, ayakkabı, çiçek, ev eşyaları vs. Artık sıra seçeceğimiz hediyelerin manevi değerinin de bulunması. Kendisine özel yapılmış, tasarlanmış bir hediyeyi gördüğünde mutluluğunu şimdiden tahmin edebilirsiniz. Sonuçta annemizin mutluluğu bizim de mutluluğumuzdur. Şimdiden tüm annelerimizin anneler gününü kutluyor ellerinden öpüyoruz.

Peki nasıl bir hediye almalıyız annemize? Pahalı bir şey mi, yoksa ucuz da olsa olur mu? Satın almak şart mıdır hediyeyi? Yoksa el emeği bir hediye daha mı şık olur? İlişki danışmanı ve yaşam koçu Hande Akın'a sorduk. "El emeği yapılan hediye mi satın alınan hediye mi değerlidir?" diye... Bakın neler anlattı.

Zihnimizin algısına göre değeri maddi şeylerle özdeşleştiriyorsak evet maddi birtakım hediyeler aldığımız zaman kendimizi değerli hissedebiliriz. Olması gereken hediyenin önemli olan gönülden olmasıdır. Mecburiyetten değil, isteyerek ve sevgiyle verilen hediye çok kıymetlidir.

Sitene Ekle