SAĞLIK 26.636 Görüntülenme 08.10.2018 16:55

El bileğinde sinir sıkışması neden olur, belirtileri nelerdir?

El bileğinde sinir sıkışması bir diğer adıyla karpal tünel sendromu nedir belirtileri nelerdir? Geceleri elinizde ağrıyla, uyuşmayla uyanıyorsanız bu hastalığa yakalanmış olabilirsiniz. Doktor Onur Kulaksızoğlu anlattı.

El bileğinde meydana gelen ağrı, uyuşma sinir sıkışması belirtisi olabilir mi? Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Onur Kulaksızoğlu, el bileğindeki sinir sıkışması diğer adıyla Karpal Tünel Sendorumu belirtilerini şu şekilde anlattı:

Sıkışan sinirin ilk belirtisi ağrıdır, daha sonraki belirti ise uyuşmalardır. Çünkü sinir iletimi yavaşlamıştır. El bilekteki sinir sıkışmasında elleri ile çok uğraşan kişilerde hatta biraz da kilo varsa çalışma bitiminden sonra oradaki sinirin sıkışmasına bağlı ciddi bir zonklama şeklinde  ödem ağrısı ortaya çıkartır. Eliyle örgü örenler, keser veya balyoz gibi el işleriyle uğraşanlar gece saatlerinde yani sinirin rahatlaması gereken saatlerde, gece uykusunu engelleyecek şekilde bir zonklama ve uyuşmadan bahsederler en önemli belirtilerinden biri budur. İkinci belirtisi, ağrı ve uyuşmayı kanıksayan hastalarda el bileklerinin çevresindeki kasların mukavemetini sağlayamayacağı kadar zayıflamasıdır. Yani ellerin içerisindeki bu kasların, özellikle baş parmağa giden o büyük kasın erimesi, ellerin içerisindeki kemiklerin ortaya çıkması diğer belirtiler arasındadır.’

Sitene Ekle