Bilgin Pro
OTOMOBİL 12.256 Görüntülenme 19.09.2017 21:00 1 6
Murat Tekin İskef Başkanı
Murat Tekin

EHLİYET İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER İLE İLGİLİ DİĞER CEVAPLAR

Ehliyet kursuna gitmeden ehliyet alabilir miyiz?

Ehliyet kursuna gitmeden ehliyet alabilir miyiz? İskef Başkanı Murat Tekin merak edilenleri Cevapla.tv izleyicileri için anlattı:

''Milli Eğitimi Bakanlığının Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğine ve Motorlu Taşıtlar Kursu Yönetmeliğine göre ehliyet alabilme şartlarında bir tanesi sürücü kursuna müracaat edilmelidir.

Herhangi bir sürücü kursuna müracaat edip, ehliyet için gerekli evrakları hazırladıktan sonra ilk adımı atmış sayılırsınız.

Sürücü kurslarında yaklaşık 2 aylık bir süreyle eğitim almanız gerekecek. Bunların bir kısmı teorik diğer kısmı da direksiyon eğitimleri oluşturuyor.

B sınıfı yani otomobil ehliyetine başvurduğunuzu varsayalım;

Önce 34-36 saatlik bir teorik eğitim almanız gerekmektedir. Bu teorik eğitimler bittikten sonra da  en az 16 saatde direksiyon dersleri almanız lazım. 

Teorik eğitimleri aldıktan sonra sizi 50 soruluk bir teorik bir sınav bekliyor. Bu sınavdan geçebilmeniz için 70 puan almanız gerekiyor. Bunun içinde 35 net yapmanız lazım.

Bu aşamadan sonra direksiyon aşaması geliyor.

Sürücü kursunuzdan aldığınız en az 16 saatlik eğitimden sonunda sizi 35 dakikalık direksiyon sınavı bekliyor.

Bu sınavda puanlama sistemi yoktur. Burada ya başarılısınızdır ya da başarısızsınızdır. Buradan da başarılı olursanız kayıt olduğunuz motorlu taşıt sürücü kursunuz size bir sertifika düzenliyor. 

Siz bu başarı sertifikasını almadığınız sürece ehliyetinizi alamayacağınız için mutlaka sürücü kursuna başvurmanız gerekmektedir.''

Paylaş
Sitene Ekle