YAŞAM 8.047 Görüntülenme 01.11.2018 16:00

Ebeveyn - çocuk ilişkisini güçlendirmek için neler yapılmalıdır?

Ebeveyn çocuk ilişkisini güçlendirmek için öncelikle zeminimiz, hayat için ilk duygumuz güvenme duygusunu karşılıklı olarak hissetmemiz gerekir. Ebeveyn Danışmanı Ayşegül Karahan Ertuğrul cevapla.tv'ye anlattı.

İlk olarak çocuğunuzun size güven duygusunu hissetmesi gerekir.Eğitimci ve Ebeveyn Danışmanı Ayşegül Karahan Ertuğrul cevapla.tv'ye anlattı.

Bunun için her ihtiyaç duyduğunda yanında olmak önemlidir. Dürüst olmakta çok önemli bir durumdur. Örneğin çocuk birşey istediğinde ‘’ yok gitti’’ diyebilirsiniz o anda görmeyebilir çocuk onun gittiğinin farkındadır ve sizinle ilgili ne yazık ki güven zedelenmesi yaşabilir. Dolayısı ile böyle küçük konularda gereksiz yere o anı kurtarmak için yalan içeren konuşmalar yapmamak gerekir. Bunun yanında çocukla nitelikli zaman geçirmek yani aileninde çocuğunda katıldığı bir süreçte çalıştığınız işler yapmak çocuk için çok değerlidir. Ebeveyn çocuk bağınıda çok güçlendirir.  Örneğin bir gün sokağa çıkıp yaprakları toplamak, değişik yaprakları incelemek yada beraber evde oyun oynamak çocukla olan bağınızı güçlendirir.

Sitene Ekle
Etiketler