TEKNOLOJİ 3.464 Görüntülenme 29.07.2018 10:00

e-Devlet şifresini nasıl alabilirim?

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Haberleşme Genel Müdürü Ensar Kılıç, cevapla.tv'nin sorularını sizler için yanıtladı.

E-Devlet uygulamaları hayatımıza hızla girdi. Teknolojinin tüm imkanlarını devlet ile ilgili işlerimizin tamamında kullanan e-Devlet uygulamalarına giriş yapmak için e-Devlet Şifresi almamız gerekiyor. Peki  e-Devlet Şifresi nasıl alınıyor? 

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Haberleşme Genel Müdürü Ensar Kılıç, cevapla.tv'nin sorularını sizler için yanıtladı. Merak edilenleri anlattı. İşte Haberleşme Genel Müdürü Ensar Kılıç'ın anlattıkları:

e-Devlet şifresini resmi kimliğinizle yani TC numarası olan nüfus cüzdanı veya hukuken geçerliliği olan başka bir kimlikle edinebilirsiniz.

Resmi kimliğinizle herhangi bir PTT şubesine müracaat ettiğinizde e-Devlet şifresini imza karşılığında zarf içerisinde alabilirsiniz. e-Devlet şifrenizi arzu ederseniz müracaatta bulunduğunuz PTT şubesi, anında cep telefonunuza SMS olarak da gönderebilir. e-Devlet şifrenizi aldınız ama unuttunuz veya kaybettiniz. Yeniden e-Devlet şifresi edinmeniz zor değil; tekrar PTT şubesine müracaat edip yeni bir şifre alabilirsiniz.

SMS ile şifre aldıysanız veya cep telefonunuzu ilk müracaatta kaydettirdiyseniz,  yeniden PTT şubesine gitmenize gerek kalmıyor. Cep telefonunuzu kullanarak, unuttuğunuz veya kaybettiğiniz şifrenizi SMS ile yenileyebilirsiniz.

Sitene Ekle