SAĞLIK 6.592 Görüntülenme 03.12.2018 11:19

Düztaban çocuklar nasıl ayakkabı giymeli?

Düztaban çocuklar nasıl ayakkabı giymeli? Düztaban belirtileri nelerdir? Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Selim Muğrabi cevapla.tv'ye anlattı.

Düztaban çocuklar nasıl ayakkabı giymeli? Düztaban belirtileri nelerdir? Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Selim Muğrabi cevapla.tv'ye anlattı.

Küçücük elleri, tombul ayakları, minicik kulakları... Bebeğinizin her türlü gelişimini doğduğu andan itibaren yakından takip ediyorsunuz. Yolunda gitmeyen en ufak detay ise sizi tedirgin etmeye yetiyor. Gözlerinden, kulaklarına, tırnaklarından, burnuna kadar onun her yerini en ufacık özelliğine kadar resmen ezberlediniz. Ayak gelişimi de bebeğiniz için önemli ve dikkat etmeniz gereken bir konu. Normal gelişimini yıllar içerisinde tamamlayan tombul ayaklarının düztaban olma ihtimaline karşı ayakkabı seçiminden, yürüyüşüne kadar her türlü detaya muhtemelen dikkat ediyorsunuz. Özellikle 3 yaşına kadar düztaban olabilen bebek ayakları zaman içerisinde düzelebiliyor. Ancak düzelmeme ihtimali göz önünde bulundurulduğunda erken teşhis her zaman olduğu gibi çok büyük önem taşıyor.

Cevapla.tv olarak, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Selim Muğrabi'den çocuklarda en sık görülen ortopedik sorunların arasında yer alan düztabanlığın oluşum nedenleri ve alınabilecek önlemler hakkında bilgi aldık.

Çocuklarda düztaban sorunu 3 yaşına kadar normal

Çocuklar, 3 yaşına gelene kadar yüzde 70- 80’inde düztabanlık görülüyor. Bunun en önemli nedeni ayak tabanlarındaki yağ yastıkçıkları ve ayak bileklerini tutan bağların henüz tam olarak gelişmemiş olması. 3 yaşından sonra ise yağ yastıkları kayboluyor. Ayak kavisi ortaya çıkmaya başlıyor ve 8 yaşına geldiklerinde ayak kavisleri normal şeklini alıyor. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken önemli bir konu var: Düztabanlığın 2 farklı tipi bulunuyor ve hangi tipinin söz konusu olduğunun muhakkak ortaya çıkarılması gerekiyor. Çünkü bunlardan biri tedavi gerektirmeyen normal fizyolojik gelişimin bir parçası iken diğeri tamamen tedavi gerektiren bir rahatsızlık oluyor.

Tedavide erken teşhis çok önemli

Dikkatli aileler, çocukları yürümeye başladığında içeri doğru basma söz konusu ise, hemen doktara gidiyorlar. Yapılan ortopedi muayenesinde düztabanlığın esnek mi, yoksa rijit mi olduğu ortaya çıkarılıyor. Çocukta, esnek düztabanlık söz konusu ise 8 yaşına kadar düzelmesi bekleniyor. Ancak sorun rijit ise öncelikle hastalığın oluşum sebepleriyle ilgili araştırma yapılıyor. Rijit düztabanlık sebepleri arasında yer alan vertical talus tespit edildiğinde ise cerrahi müdahale gerekebiliyor. Bu nedenle düztabanlık tedavisinde erken teşhis büyük önem taşıyor.

Ayakkabı çocuğu düztaban yapmıyor

Çocuğunuza yumuşak tabanlı ayakkabı giydirin. Her yaş grubunda olduğu gibi çocukların da ayak kavisini destekleyen yumuşak tabanlı, topuk yüksekliği ön kısmından bir miktar daha yüksek ayakkabıları tercih etmek gerekiyor. Sandalet veya babet tarzı düz ve sert tabanlı ayakkabılarsa ayak sağlığını tehdit ediyor.

Yanlış ayakkabı çocuğu düztaban yapmıyor. Ayakkabıların düztabanlık oluşumu veya tedavisi üzerinde herhangi bir etkisi bulunmuyor. Sadece düztabanlık sonucu ayak tabanı veya baldırda ağrı şikâyeti bulunan hastalarda ayak kavisini destekleyici yumuşak tabanlı ayakkabılar şikâyetlerin azalmasını sağlıyor.

Sitene Ekle