Bilgin Pro
GEZİ-SEYAHAT 5.167 Görüntülenme 17.10.2016 19:00 0 3

Dünyanın ilk inanç merkezi Göbekli Tepe nerede?

Şu ana kadar keşfedilen en eski inanç merkezinin Türkiye'de olduğunu biliyor muydunuz? 

Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan arkeolojik alan, kazıların başladığı 1995 yılından bu yana bilim insanlarının uygarlığın kökeni üzerine düşünüş biçimini değiştirdi. Belki de tüm insanlığın tarihini baştan yazabileceği için büyük önem taşıyor.

Dekoratif yontulmuş taşları ve T biçimli sütunlarıyla 12 bin yıllık dairesel yapılar, Tarım Devrimi'nden ve hatta çanak-çömlek yapımının icadından bile daha eski.

Bu inanç merkezinin adı Göbekli Tepe. Şanlıurfa yakınlarındaki Göbekli Tepe, sadece akademik araştırmaların, arkeolojik kazıların değil sanat ve edebiyatın da dikkatini çekmiş durumda. 

Göbekli Tepe Muhafızı isimli kitabı ile geçen yıl okurla buluşan Yonca Eldener cevapla.tv izleyicileri için Göbekli Tepe'yi anlattı:

"Şimdiye kadar insan eliyle yapılmış bilinen en eski inanç merkezi olan Göbekli Tepe, Şanlıurfa il merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıktadır." diyen Eldener sözlerini şöyle sürdürdü:

İnsanların avcılık toplayıcılık döneminde, taş çağıda, 200 kilometre kare bir uzaklıktan bu inanç merkezine geldikleri düşünülmektedir. Yaklaşık 20 adet, yerleri radarla tespit edilmiş, yapı bulunmaktadır. Ama bunlardan arkeolojik kazısı yapılan, A, B, C, diye adlandırılan 4 yapı var Göbekli Tepe'de. Bu yapılar yaklaşık 10-12 tane, dairesel ya da spiral dikilitaşların etrafını çevreledi bir formdadır. Merkezinde de iki tane devasa dikilitaş bulunmaktadır ki bu insanı stilize etmektedir.

Göbekli Tepe'nin kazıları devam ediyor. Ülkemizde ve dünyada şimdiye kadar bulunmuş en önemli inanç merkezlerinden biridir.

Paylaş
Sitene Ekle