YAŞAM 1.307 Görüntülenme 16.04.2018 13:40

Down Sendromu Derneği neler yapıyor?

Down Sendromu derneği kimdir? Down Sendromu derneği neler yapıyor? Down Sendromu Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fulya Ekmen anlattı.

Dünyada ve Türkiye'deki DS ile ilgili güncel gelişmeleri çok yakından takip eden, Down sendromunu duyurmak, toplumsal farkındalığı yükseltmek için sürekli çalışan, ülke genelinde aile ve uzmanlara destek verebilen ve o bölgedeki destek kuruluşlarına nasıl ulaşılabileceği konusunda yönlendirebilen ve böylece tüm kurumlarla işbirliği içinde çalışmayı amaçlayan bir misyon üstlenen, yani esas olarak toplumun engellilik algısını etkileyen projeler yürüterek Down Sendromlu bireylerin bebeklikten itibaren her yaşta ve konumda karşılaştıkları ayrımcılık ile mücadele ederek, fırsat eşitliği sağlamayı ve toplumdaki vazgeçilmez yerlerini sağlamlaştırmayı amaçlayan bir sivil toplum kuruluşuyuz.

Dernek Başkanımız 2009 yılında Down Syndrome International tarafından Türkiye Down Sendromu Büyükelçisi seçilmiş, 2014 yılında Dünya Down Sendromu Başarı Ödülü’ne layık görülmüştür.

Derneğimiz 2014 yılından beri European Down Syndrome Association yönetim kurulunda görev almaktadır.

Engelsiz Çocuk Hakları Ağı sekreteryasındadır ve kurulmasında aktif olarak görev almaktadır.

Sitene Ekle