YAŞAM 1.974 Görüntülenme 21.09.2018 16:55

Doğumdan sonra anne bebek ilişkisini desteklemek için neler yapılmalıdır?

Bu dönem doğan bebeğin küçük bir varlıktan insana dönüştüğünü izleriz. Mucizevî bu dönüşüm bebek ile anne arasında kurulan ilişkiyle başlar.

Hayatın ilk 3 yılı yenidoğanın hem fiziksel hem de zihinsel ve ruhsal olarak muazzam bir hızla büyüyüp insan yavrusundan küçük bir insana dönüştüğü kelimenin tam anlamıyla mucizevi bir dönemdir. Eğitimci ve Ebeveyn Danışmanı Ayşegül Karahan Ertuğrul cevapla.tv'ye anlattı. 

Doğumdan sonrası özellikle ilk üç ay anne ve bebek gerçekten yapışık yaşıyorlar. Bebek sürekli emme süreci beraber uyuma ve sürekli annenin kucağında bulunma gibi istekleri olabilir ve bu süreçte anne ve bebek tamamen kendilerini birbirlerine verebilecekleri bir ilişki içerisinde olmalıdır. Etraftakilere düşende bunu destekleyecek bir ortam sağlamak. Gereksiz yere müdahalelerde uyarılar da bulunmamak çok iyi olacaktır. Mümkünse evde bir yemek bulundurmak veya getirmek anneye bu anlamda destek olmak yada evin düzenini bir şekilde sürdürülebilir hale getirmek. Anne ve bebeğin mümkün olduğunca baş başa vakit geçirebilmesi ve buna uygun ortamın sağlanması bu süreçte çok değerlidir. Aynı zamanda annenin fırsat buldukça uyuyabilmesi ondan herhangi bir beklentide olmamak yada gereksiz yere ona birşeyler anlatmaya çalışıp kendi tecrübelerinizi ısrarla paylaşmaya çalışıp onun vaktini almamakta çok önemlidir. Sizden ihtiyaç duyuyorsa  talep ediyorsa tabi ki paylaşın ama ihtiyacı yoksa onun vaktini almayınız. Bebek uyuyorsa annede bu süreçte uyuyup dinlenmeli çünkü uykusuzluk zamanla öfke gibi durumlara sebep olabilir vücuttaki değişimler nedeniyle, o yüzden mümkün olduğunda anneyide dinlendirmek ve her fırsatta anne ve bebeğin bir arada olmasını sağlamak çok önemli.

Sitene Ekle