SAĞLIK 87 Görüntülenme 02.12.2018 12:00

Doğum sonrası rahmin eski haline dönmesi ne kadar sürer?

Kadın Hastalıkları - Doğum - Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Şule Selvi Esatağaoğlu, normal doğum esnasında, vajinada bir genişleme eski haline döner mi?

Bir gebeliğin sağlıklı yürüyebilmesi için bebeğe besin taşımak üzere, rahme giden kan akımında büyük bir artış gereklidir. Kadın Hastalıkları - Doğum - Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Şule Selvi Esatağaoğlu cevapla.tv'ye anlattı.

Rahmin toparlanması, doğum sonrası genel olarak bütün vücudun toparlanması halk arasında 40 gün, bizim açımızdan da 6 hafta sürer. Gebelik esnasında 20 kat büyüyen rahmin eski volümüne eski haline dönmesi 1-2 gün içerisinde olmaz, bir az zaman alır. Çoğunlukla 40 gün yani 6 hafta içerisinde tamamen eski haline gelmesini bekleriz. Doğumdan hemen sonra rahmin boyu 15 cm, genişliği 12 cm, kalınlığı yaklaşık 10 cm kadardır. Yassı armut şeklindeki uterusun toplam ağırlığı ortalama 1 kilodur. Plasentanın çıkışından hemen sonra rahim göbeğin biraz altına kadar iner ve doğumu izleyen 1. günden itibaren rahim ağırlığı azalmaya başlar. Birinci haftada 500 gr ve 2. haftada 200 gr. ağırlığında olan rahim lohusalık döneminin sonunda yani doğumdan sonraki 6 haftanın sonunda 50-60 gr. ağırlığına ulaşır. 

Sitene Ekle
Etiketler