SAĞLIK 755 Görüntülenme 04.12.2018 01:00

Doğum sonrası akıntı ne zaman kesilir?

Doğum yaptınız, peki ya sonra? Doğum sonrası nelere dikkat edilmelidir? Lohusalık, yara bakımı, emzirme hakkında bilinmesi gerekenleri Op. Dr. Şule Selvi Esatağaoğlu anlattı.

Aylar süren heyecanlı bir bekleyişin ardından bebeğiniz kucağınızda. Şimdi mutluluğun yanı sıra aklınızı kurcalayan ve cevaplanması gereken birkaç önemli soru var. Kadın Hastalıkları - Doğum - Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Şule Selvi Esatağaoğlu doğum sonrası bilinmesi gerekenleri anlattı...

Doğum sonrası akıntılar lohusalık süreci boyunca devam eden akıntılardır. Bu da ortalama 6 hafta, 40 gün kadar sürer. Öncelikle normal bir kanama şeklindedir, daha sonra bu kanama giderek azalır. Rengi açılır, önce sarıya, sonra beyaza, daha sonra şeffaf bir renge dönüşür. Fakat 40 gün içerisinde bu durum zaman zaman değişebilir. Bu beyaz akıntıya dönüştükten sonra bir daha hiç gelmeyebilir. Fakat 40 gün boyunca ara ara kanamalar olup tekrar bu döngüye girilebilir. Ama ortalama 40 gün civarında kanamanın azalıp renginin değişmesi ve daha sonra da azalıp bitmesi şeklinde sonlanır.

Sitene Ekle