SAĞLIK 7 Görüntülenme 18.02.2019 09:11

DNA'nız için özelleştirilmiş bir diyet hayatınızı kurtarabilir mi?

Genetik olarak belirlenen size özel besin takviyesi ihtiyaçlarını bilmek vücudunuzda antioksidasyon sistemlerinin çalışmasına destek verebilir.

DNA'nız için özelleştirilmiş bir diyet hayatınızı kurtarabilir mi? Moleküler Biyolog Merve Kinin cevaplatv'ye özel olarak yanıtladı.

Sağlıksız bir beslenme şekli obezite ve tip-2 diyabet, kardiyovasküler hastalıklar gibi bazı kompleks hastalıklar için anahtar risk faktörüdür. Bu tip kompleks hastalıkların genetik faktörler ve buna uygun olmayan çevresel faktörler sayesinde ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Azlheimer, osteoropoz, kanser türleri, kardiyovasküler hastalıklar gibi birçok hastalığa kişilerin sahip olduğu eğilim genetik faktörler sayesinde belirlenebilir. Çevresel faktörlerde bu risklere göre değişiklikler yapmak kişiler için bu risklerin minimuma inmesi demektir.

Temelde ne yattığını bilmeden doğru olduğunu sandığımız yaşam tarzı aslında sizin için doğru olmayabilir. Bunun yanında genetik olarak belirlenen size özel besin takviyesi ihtiyaçlarını bilmek vücudunuzda antioksidasyon sistemlerinin çalışmasına destek verebilir.

Genetik olarak bir besin öğesinden yararlanım için gerekli mekanizmada bir mutasyon olması durumunda kişinin bu besini alması yararlanamayacağı için kendisine fayda sağlamayacaktır. Bu gibi riskleri ve gereksinimleri bilmek daha sağlıklı bir hayat tarzı belirlemek için oldukça önemlidir.

Sitene Ekle
Etiketler