SAĞLIK 27.479 Görüntülenme 06.11.2018 11:00

Diyette kabızlık neden yaşanır ve nasıl çözülür?

Diyette kabızlık neden yaşanır ve nasıl çözülür? Bütünsel Beslenme Danışmanı Bersu Ekinci, cevapla.tv'nin sorularını yanıtladı ve bakın neler anlattı?

Diyette kabızlık neden yaşanır ve nasıl çözülür? Kuru gıdalar kabızlık yapar mı, kabızlık nasıl önlenir? Bu sorun için ne yapmalı ve rejim sırasında neden olur? Bütünsel Beslenme Danışmanı Bersu Ekinci, cevapla.tv'nin sorularını yanıtladı ve bakın neler anlattı?

Zayıflamak için diyet yaparken karşılaşılan en büyük problemlerden birisi kabızlıktır. Kilo vermek için başladığınız uzun ve engebeli diyet yolculuğunda hayatınızdaki diğer dönemler gibi yeteri kadar gıda tüketmediğiniz için midenizde ve bağırsaklarınız da yavaşlama görülür ve bu durum sonucu kabızlık görülür.

Diyet Kabızlık Yapar mı: Uyguladığınız rejim listesine göre bağlı olarak genellikle kuru beslenme sırasında, vücutta yeterleri dengeyi sağlayamamak kabızlığa neden olur.

Kabızlık önlemek için birkaç ufak ayrıntıya önem vermeniz yeterlidir. Şimdi kabızlık nasıl giderilir sorularınıza birkaç tavsiye ile yanıt vermek istiyoruz.

Kabızlığı gidermek için dikkat etmeniz gereken en basit husus yemeklerden önce ılık su tüketmektir. Sindirim sistemini çalıştırmaya başlar, dışkıyı yumuşatır ve şişkinliği önler.

Bir diğer önlemimiz ise bitkisel çaylardır. Rezene ve Sinameki çayı düzenli olarak tüketirseniz diyet yaparken kabızlık sorunu yaşamazsınız. Yalnız, sinameki uzun kullanımlarda bağırsakları tahriş eder, hamile bayanlar için tehlikelidir, vücuttaki potasyum seviyesini düşürdüğü için kalp sorunlarına da yol açabilir. Bu yüzden kullanımını abartmayınız.

Diyet yaparken kabızlığı giderecek diğer önerimiz keten tohumudur. Yemeklerden 30-45 dakika önce ufak bir tatlı kaşığı tüketerek bağırsaklarınızın düzenli çalışmasını sağlayabilirsiniz. Zayıflamak için akşamları salata tüketiyorsanız keten tohumunu da ilave edebilirsiniz.

Diyet yaparken ara öğünlerde atıştırarak kilo vermenize taze incir yardımcı olur, kuru incir ve kuru kayısı gibi besinleri tüketmek de kabızlığı önler. Bu meyveleri komposto şeklinde tüketebilirsiniz ama fazla kalori almamak açısından 1-2 adet ara öğünlerde kuru meyve olarak tüketmeniz daha iyi olacaktır.

Sitene Ekle