SAĞLIK 14.963 Görüntülenme 02.11.2018 09:20

Diyet yaparken nelerden kaçınmalıyız?

Diyet yaparken nelerden kaçınmalıyız? Beslenme ve Diyetetik uzmanı Diyetisyen Serra Arslan'a sorduk. Bakın cevapla.tv kameraları aracılığı ile sorumuza nasıl yanıt verdi?

Diyet yaparken nelerden kaçınmalıyız? Beslenme ve Diyetetik uzmanı Diyetisyen Serra Arslan'a sorduk. Bakın cevapla.tv kameraları aracılığı ile sorumuza nasıl yanıt verdi?

Diyet yaparken ilk kaçılılmamız gereken şey 4-5 saati geçen açlık süreleri. Kişi aç hissettiği zaman ruhsal ve bedensel olarak mutsuz hissedeceği için ve zararı dokunacağı için diyet yaparken aç kalmamak birinci kuralımız olmalı. 

İkincisi işlenmiş gıdalardan uzak durulmalı. İşlenmiş gıdalardan kastımız olabildiğince içerisinde glikoz, glikoz şurubu, fruktoz,fruktoz şurubu gibi sonradan katkı maddesi eklenen ürünler. Burada etiket okumak çok önemli, özellikle marketlerden aldığımız gıdalarda etiket kısmında glikoz gibi, fruktoz gibi katkı maddeleri eklendiyse ürünleri tüketmiyor olmamız lazım. 

Sıvı kalorilere de dikkat etmemiz gerekiyor. Farketmeden bazen yiyeceklerden değil içeçeklerden şeker ve kalori almış oluyoruz. Özellikle karın çevresindeki yağlanma,çocukluk döneminden yaşlılara kadar her yaşta görülüyor. Bunun için içeceğimiz içeçeklere de dikkat etmemiz gerekiyor. Burada kaçınılmamız gerekenler yine hazır asitli içeçekler, şeker oranı yüksek olan soğuk çaylar, şuruplu kahveler, kremalıkahveler, bunlara dikkat ediyor olmamız lazım. 

Özellikle sıvı tüketimi çok çok önemli sıvı tüketimi olanlar özellikle su tüketimini azaltıyorlar. Ama çay ve kahve su ihtiyacının yerini tutmuyor. Bunun için çay ve kahveyi çok tüketirken suyu hiç tüketiyor olmamız, kaçınılması gereken bir durum. 

Sitene Ekle