SAĞLIK 295 Görüntülenme 29.01.2019 13:07

Diyabet riskimi nasıl düşürürüm?

Diyabet nedir? Şeker hastalığı testi nasıl yapılır? Nutrigenetik Uzmanı Diyetisyen Şule Arslan Diyabet hakkında merak edilenleri Cevapla TV kameralarına anlattı

Diyabet riski olanlar ne yapmalı? Şeker hastalığı nasıl başlar? Karbonhidratlar, yani basit ve karmaşık şekerlerin tamamı, ağzımıza aldığımız anda sindirilmeye başlarlar. Ancak sindirimin tamamlandığı yer bağırsaklarımızdır. Yapıtaşlarına ayrılan şekerler bağırsaklarımızdan emilerek kan dolaşımına geçerler ve kan şekeri seviyesini değiştirmeye başlarlar.

Diyabet yani şeker hastalığı, genetik alt yapınızın yanında beslenme ve yaşam tarzınızın da etkili olduğu kompleks bir hastalıktır. Bu sebeple diyabeti önlemek yaşam tarzınızı iyileştirecek müdahaleleri yapmakla mümkündür. Bu müdahaleleri  en etkili şekilde yapabilmek için sizin karbonhidrat metabolizmasıyla ilişkili olan genetik verileriniz, Türk bilim insanlarınca, Türkiye’de bulunan laboratuvarlarda analiz edilir ve bizim geliştirdiğimiz algoritma ile karbonhidratlara olan duyarlılığınız belirlenir.

Böylece kan şekerinizi kontrol altına alacak ve diyabet geliştirmenizi engelleyecek beslenme programları size uygun miktarda karbonhidratı içerecek şekilde diyetisyeniniz tarafından hazırlanır ve size anlatılır.

Özellikle ailenizde diyabet hastalığı varsa, doğum ağırlığınız normalin üzerindeyse ya da 4 kg’nın üzerinde çocuk sahibi olmuşsanız, bel çevresi/kalça çevresi oranınız 0.8’den büyükse,  beden kütle indeksiniz 25’in üzerindeyse diyabet riskiniz yüksek demektir. Bu durumlarda hastalık gelişmeden önlem almak ve riskinizi düşürmek için sizi kliniğimize bekliyoruz.

Sitene Ekle
Etiketler