SAĞLIK 210 Görüntülenme 14.01.2019 14:42

Diş hekimi korkusu olan çocuklara nasıl yaklaşılmalıdır?

Çocuklarda diş hekimi korkusu nasıl yenilebilir? Çocuğunuz hiç çürüğü olmadan ve ilk dişi çıktığı zamandan itibaren diş hekimiyle tanışmalıdır.

Diş hekimi korkusu olan çocuklara nasıl yaklaşılmalıdır? Çocuklarda dişçi korkusu nasıl yenilebilir? Pedodontist Dr. Begüm Gök Çoban, cevapla.tv aracılığı ile merak edilen soruları yanıtladı.

Diş hekimi korkusunun önüne geçmek için öncelikle çocuğunuzun diş hekimiyle tanışmasında herhangi bir şikayeti olmasını beklemenize gerek yoktur. Çocuğunuz hiç çürüğü olmadan ve ilk dişi çıktığı zamandan itibaren diş hekimiyle tanışmalıdır.

Diş hekimi korkusunun oluşmasının en büyük nedeni ebeveynlerin daha önceden yaşadıkları travmalardır. Ebeveynlerin çocuğa diş hekimiyle yaşadığı kötü anılarla ilgili herhangi bir bilgi vermemesi gerekmektedir.

Diş hekimi randevusundan bir gün önce diş hekimine gidileceğini söylemeliyiz ve onunla ilgili olarak çocuğumuza yararlı olabilecek hikaye kitapları kullanabiliriz. Hekimin yapacağı ve yapmayacağı şeylerle ilgili çocuğa kesin bilgiler verilmemeli, bütün tedavi aşamasını diş hekiminden duyması sağlanmalıdır.

Çocuğumuza yanlış bilgiler verirsek bu sefer diş hekimine olan güveni sarsılır ve yeni bir korku oluşmaya başlar. Herhangi bir problemi ve kötü anısı olmayan çocuk, oyun ortamında diş hekimiyle tanıştığında mutlu olacak ve hayatı boyunca mutlu bir şekilde diş sağlığını devam ettirebilecektir.

Sitene Ekle