SAĞLIK 1.212 Görüntülenme 18.01.2019 10:06

Diş çıkaran çocuğu ne rahatlatır?

Diş çıkaran bebeğe ne iyi gelir? Çocuklar diş çıkarırken en yaygın belirti kaşıntıdır ve genellikle tercih edilen ilk yöntem jellerdir. Hem çocuğun kaşıntısını geçirmek hem de beklenme ve uyku düzenini sağlamak için sıklıkla önerilmektedir.

Diş çıkaran bebekler için jel olur mu? Diş çıkaran bebek nasıl anlaşılır?Pedodontist Dr. Begüm Gök Çoban, cevapla.tv aracılığı ile merak edilen soruları yanıtladı.

Çocuklar diş çıkarırken kaşıntı başta olmak üzere birçok rahatsızlıklar görünür. Bunların ortadan kaldırılması ve bebeğimizin rahatlatılması için öncelikle kaşıntıyı ortadan kaldırıcı jeller düşünülebilir.

Bu jellerin de unutulmaması gereken tarafı, içerisinde birçok kimyasal maddenin bulunmasıdır. Bu yüzden jellerden daha çok çocuklarımıza doğal yolla kaşıyıcı etki edebilecek, biraz da soğuk kullanabileceğimiz havuç, elma, salatalık kullanabiliriz.

Bunun yanında çocuklarımız için hazır olarak üretilen fabrikasyon kaşıyıcı materyaller kullanılabilir. Bunlar da özellikle içerisinde su olanlar tercih edilir ve bu birazcık buzdolabında, bebeğimizin tolere edebileceği şekilde soğutularak kaşınmasını sağlayabiliriz. Ayrıca kaşımanın yanı sıra çocuğumuzda görülen huzursuzluk, beslenme bozukluğu ve beraberindeki ateşi önlemek için de dokturumuza danışarak parasitemol içeren herhangi bir ilaç kullanabiliriz.

Çocuklar diş çıkarırken en yaygın belirti kaşıntıdır ve genellikle tercih edilen ilk yöntem jellerdir. Hem çocuğun kaşıntısını geçirmek hem de beklenme ve uyku düzenini sağlamak için sıklıkla önerilmektedir. Fakat her ürünün içerisinde kimyasal bileşikler olduğu unutulmamalıdır. Kaşıntının geçmesi için öncelikle salatalık, yeşil soğan, havuç gibi doğal kaşıyıcılar kullanılabilir.

Hem kaşıntının geçmesi hem de ağrı azalmasında etkili olacaktır. Piyasada bulunan plastik kaşıyıcılar da kullanılabilir. Özellikle içerisinde sıvı bulunan kaşıyıcılar, buzdolabında hafif soğutularak da kullanılabilir. 

Fakat tüm fabrikasyon ürünler akılda bir soru işareti oluşturmaktadır. Fabrikasyon ürünler yerine soğuk meyve sebzeler (bebeğin tolere edebileceği bir soğuklukta) ve püreleri, hem bölgeyi rahatlatmakta hem de beslenmesini destekleyebilmektedir. 

Bebeklerde kaşıntının engellenmesinde yapılabilecek en doğal ve basit şeylerden bir diğeri de anne ve babaların bölgeye yapacakları masajdır. Ebeveynler ellerini iyice yıkadıktan sonra kaşınan bölgeye yapılacak hafif masaj, kan dolaşımını etkileyebileceği için bebeğin rahatlamasına yardımcı olacaktır. Masaj yaparken nemli temiz bir bezde kullanılabilir. Fazla basınç uygulamamaya dikkat edilmesi gerekmektedir. 

Diş eti kaşınmasının beraberinde huzursuzluk, uykusuzluk ve ateş eşlik eden durumlarda doktorunuza danışarak parasetamol içeren ilaçlar kullanılabilir

Sitene Ekle