SAĞLIK 33 Görüntülenme 08.12.2018 10:00

Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite bozukluğu belirtileri nelerdir?

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) çocukluk çağının en sık görülen psikiyatrik bozukluklarından biridir. Psikolog Hazal Akoğlu cevapla.tv'ye anlattı.

Psikolog Hazal Akoğlu, tedavi edildiğinde belirgin ilerleme ve düzelme elde edilebilmesinin yanı sıra tedavi edilmediğinde erişkinlik dönemine kadar psikiyatrik ve sosyal sorunlara yol açabildiğini söyledi.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, bireyin yaş ve gelişim düzeyine uygun olmayan dikkat sorunları, aşırı hareketlilik ve dürtüsellik ile kategorize edilen bir bozukluktur. Temelde üç belirtisi vardır: dikkat eksikliği, aşırı hareketlilik ve dürtüsellik. Birinci belirti olan dikkat eksikliği, dikkat süresinin ve yoğunluğunun kişinin yaşına göre gerekenden daha az olmasıdır. Dikkatin bir noktaya toplanmasında zorlanma, dağınıklık, unutkanlık, eşyaların kaybolması bunun örnekleridir. Ikinci belirti olan hiperaktivite, bireyin yaşına göre uygun olmayan biçimde hareketli olma halidir. Uzun süre yerinde duramama, çok konuşma, elin ayağın kığır kıpır olması bunun örnekleridir. Üçüncü belirti olan dürtüsellik ise bireyin davranışlarını kontrol etmesindeki sorun olarak tanımlanmaktadır. Istekleri erteleyememe, söz kesme, sıra beklemede sıkıntılar bunun örnekleridir.

Sitene Ekle