SAĞLIK 21 Görüntülenme 08.12.2018 11:00

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu'nun farklı türleri var mıdır?

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu türleri nelerdir? Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu tanı nasıl konulur nedenleri nelerdir? Psikolog Hazal Akoğlu cevapla.tv'ye anlattı.

Piskolog Hazal Akoğlu, tanı alan çocukların pek çok benzer özellikleri olsa da hepsi birbirinden farklı olduğunu belirterek Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu'nun türlerini cevapla.tv'ye anlattı.

Bunun nedenlerinden biri de dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun farklı türlerinin olmasıdır. Dikkat eksikliği, hiperaktivite ve dürtüsellik belirtilerinin yoğunluğu her çocukta farklı olduğu için çok hareketli çocuklar olduğu gibi, hiç hareketli olmayan oldukça ağırkanlı çocuklar da vardır. 3 tür dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu vardır, bunlar: birleşik tip, dikkat eksikliği önde olan tip ve hiperaktivite önde olan tip. Birleşik tipte hem dikkat eksikliği hem de hiperaktivite ve dürtüsellik görülmektedir, en çok karşılaşılan tür birleşik tiptir. Dikkat eksikliği önde olan tipte dikkat eksikliği belirgin olarak görülmesinde ragmen aşırı hareketlilik ve dürtüsellik yeterince önde değildir. Hiperaktivite önde olan tipte ise aşırı hareketlilik ve dürtüsellik belirgin olarak görülmektedir ancak dikkat eksikliği yeterince şiddetli değildir.

Sitene Ekle