SAĞLIK 310 Görüntülenme 08.12.2018 09:00

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) nedir?

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) çocuklarda görülen en yaygın bozukluklarından biridir. Tıptaki karşılığı DEHB olan Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu en az 3 kişiden birinde görülmekte olan bir hastalıktır.

Çocuklarda öğrenme güçlüğüne sebep olan, çeşitli problemleri beraberinde getiren dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) hakkında Psikolog Hazal Akoğlu bilgi verdi.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu, dikkatin kolayca dağıldığı, aşırı hareketlilik ve dürtüsellik belirtilerinin (aklına geleni hemen, sonucunu düşünmeden yapma) kişinin yaşantısını olumsuz etkilediği bir psikiyatrik bozukluktur. Dikkatsizlik, hareketlilik ya da dürtüsellik hepimizde zaman zaman ortaya çıkabilir ancak tanı alan kişilerde bu belirtiler daha sık, daha şiddetli olarak görülmekte ve yaşamlarını olumsuz etkilemektedir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan kişilerin aile hayatından sosyal ilişkilerine, akademik başarısından benlik saygısına kadar pek çok alan olumsuz etkilenmektedir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu sadece fazla hareketli olmak, ders dinleyememek ve düşünmeden hareket etmekle categorize edilen basit bir sorun değildir. Bu belirtilerin neden olduğu ikincil problemler, eşlik eden başka psikiyatrik bozukluklar durumu daha karmaşık hale getirmektedir. Bu nedenle, dikkat eksikliği ve hiperaktivite ile birlikte bir yaşam sürdürebilmek için önce onu tüm boyutlarıyla tanımak ve anlamak gerekmektedir.

Sitene Ekle