TEKNOLOJİ 2.165 Görüntülenme 28.06.2018 17:00

Devlet yerli yazılım konusunda teşvik sunuyor mu?

Devlet yerli yazılım konusunda teşvik sunuyor mu? CPM Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı Recep Palamut, cevapla.tv'nin yerli ve milli yazılım ile ilgili sorularını yanıtladı.

Türkiye'de bilişim sektöründe faaliyet gösteren, farklı ihtiyaçlara karşılık yazılım uygulamaları geliştiren şirketlerin sayısı artarken, bunları dış pazarlardaki ihtiyaçlar için yönlendirenler de var. 

Türkiye yazılım sektörü, özellikle yakın coğrafyada kendini gösteriyor. Ama daha fazlası, sektörün iç pazarda gelişimini güçlendirip bir ‘marka’ haline gelmesine, kamu kanadının destekleri ile sektörü daha da yakından tanımasına bağlı.

Ülkemiz giderek artan bir hızda yazılım ihracatında da yerini alıyor. Ama bu adımların daha da hızlanması için belli gerekliliklerin yerine getirilebilmesi, sektör şirketlerinin de en temel beklentisi.

Türk yazılım sektörünün önde gelen şirket temsilcilerine göre, kamunun Türk yazılımı için uygulayacağı bir ‘pozitif ayrım’ uygulaması hem yazılım ve hizmetlerin gelişmesini sağlar hem iç pazarda istihdamı destekler hem de Türk yazılım sektörünün küresel bir değer halini alarak ihracatta daha güçlü bir yere ulaşmasını sağlar.

Peki devlet yerli yazılım konusunda yeteri kadar teşvik sunuyor mu? CPM Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı Recep Palamut, cevapla.tv'nin yerli ve milli yazılım ile ilgili sorularını yanıtladı. 

Sitene Ekle