SAĞLIK 20 Görüntülenme 08.12.2018 10:00

DEHB çocuğun yaşamını nasıl etkiler?

Erken çocukluk yıllarında başlayan bir hastalıktır. Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) bulunan çocukların dikkat süreleri akranlarından çok daha kısadır. Psikolog Hazal Akoğlu cevapla.tv'ye anlattı.

Evde ve okulda dikkatlerini yoğunlaştırmakta zorluk çekenler Piskolog Hazal Akoğlu, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) bireyin yaşamını nasıl etkilediğini anlattı.

Bu bozukluğa sahip çocuklar dikkat eksikliği nedeniyle verilen yönergeleri takip edemez ve okulda, ödevlerinde dikkatsizce hatalar yapar. Dikkatleri kolayca dağıldığı için uzun süreli dikkat isteyen görevlerden kaçınır ve ders çalışmaları yeterince verimli olmaz. Normal bir gelişim ve zeka düzeyine sahip olmalarına karşın akademik başarıları düşük olur. Hiperaktivite nedeniyle sıklıkla tehlikeli şeyler yapar, örneğin bir yerlere tırmanır ve daha çok yaralanır. Dürtüsellik nedeniyle arkadaş ve öğretmen ilişkilerinde problemler yaşar, örneğin sorulan soru tamamlanmadan yanıt verir ya da yanıt verirken sırasını bekleyemez. Zamanla sık sık eleştiri ve uyarı almaları nedeniyle benlik saygıları azalır.

Sitene Ekle