EĞİTİM 4.104 Görüntülenme 07.11.2018 17:34

Daha hızlı İngilizce öğrenmenin bir püf noktası var mı?

Daha hızlı İngilizce öğrenmenin bir püf noktası var mı? İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin yaşam boyu eğitim merkezi Bilgi Eğitim bünyesinde faaliyet gösteren Konuşma Kulübü’nün Kurucusu Volkan Yaşa anlattı.

Türkiye, İngilizceyi kullanma becerisinde 72 ülke arasında 51’inci sırada. Avrupa sıralamasında ise 26 ülke içinde ne yazık ki sondan ikinciyiz. Halbuki İngilizce öğrenmek için kurslara ciddi miktarlarda para ve zaman harcıyoruz. Peki neden İngilizce konuşamıyoruz?

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki İngilizceyi kullanma becerisinde Türkiye, 72 ülke arasında 51'inci sırayla en düşük İngilizce kabiliyetine sahip ülkeler arasında. Avrupa sıralamasında ise 26 ülke içinde sondan ikinciyiz. Bu sonuç gösteriyor ki ülkemizde İngilizce bilmek ve konuşmak neredeyse ayrıcalık haline gelmiş durumda. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin yaşam boyu eğitim merkezi Bilgi Eğitim bünyesinde faaliyet gösteren Konuşma Kulübü’nün Kurucusu Volkan Yaşa’ya göre; burada en büyük yanlış dilbilgisine odaklanmak. Ülkemizde İngilizce dil eğitimi veren kurumların neredeyse tümünün birbirinin aynısı olduğunu söyleyen Volkan Yaşa, "Birey öğrenme sürecinde dilbilgisini temel alıyor. Eğitime başladığı günden bitirdiği güne kadar sürekli dilbilgisi kurallarını anlamaya çalışan fakat bunu pratiğe dökemeyen öğrenciler bu yüzden eğitimlerini tamamladıklarında dilbilgisine sahip fakat İngilizce konuşamaz halde oluyorlar" dedi.

Yüzde 40’ı ‘biliyor’ ama konuşamıyorKonuşma Kulübü'nün düzenlediği seviye belirleme sınavına, 1 yılda 5000 kişinin katıldığını belirten Volkan Yaşa, "Sınava katılan kişilerin yüzde 23’ü İngilizce dilbilgisi A1 yani giriş seviyesinde, yüzde 68’i B1 yani orta seviye dilbilgisine ve yüzde 10’u ise C1 yani ileri seviye dilbilgisine hakimdi. Sınavımıza katılan kişilerin yüzde 40’ı daha önce İngilizce dil eğitimi aldığını beyan ediyordu. Çıkan tablo daha da acı hale geldi, orta seviye İngilizce dilbilgisine sahip kişilerin hiçbiri o seviyede İngilizce konuşamıyordu. Bu durum çok büyük bir zaman ve para kaybının ve dolayısıyla da İngilizce'de neden bu kadar geri kaldığımızın bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor" ifadelerini kullandı.

Sitene Ekle