İNANÇ DÜNYASI 123.646 Görüntülenme 07.10.2018 11:00

Çorapsız ve takkesiz kılınan namaz eksik mi?

Çorapsız ve takkesiz kılınan namaz eksik mi? İlahiyatçı Prof. Dr. Faruk Beşer cevapladı.

Namazda takke takmak, sarık sarmak gerekli midir? Ayrıca çorapsız olarak namaz kılınır mı? Bu şekilde namaz kılmak sevabın az olmasını mı sağlar? Devamlı olarak bu şekilde namaz kılmak büyük günahlardan olur mu? Çorapsız ve takkesiz kılınan namaz eksik midir? Tüm bu soruları İlahiyatçı Prof. Dr. Faruk Beşer'e sorduk. Cevapla.tv kameraları için Beşer bakın nasıl cevapladı.

Peygamberimiz sallallâhu aleyhi ve sellem namaz için özel elbiseler giymezdi. Yaşadığı bölgenin sıcak olması sebebiyle genelde başı örtülü gezip dolaştığı için namazlarını da başı örtülü bir şekilde kılmıştır. Günümüzde yaygın olarak kullanıldığı gibi yanında namaza özel bir başlık (takke, sarık) taşımazdı.

Erkeklerin namazı başları açık ve çorapsız bir şekilde kılmalarının herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır, günah değildir. Çünkü erkeklerin baş ve ayakları namazda örtülmesi gereken yerlerden değildir.

Fıkhu’s-Sünne adlı kitabında Seyyid Sâbık bu konuda şu bilgilere yer vermiştir:

“İbn Asâkir’in İbn Abbas’tan rivayet ettiğine göre Resûlullâh sallallâhu aleyhi ve sellem çoğu kez başındaki başlığı çıkarır, önüne sütre olarak koyar­dı.

Hanefilere göre erkeklerin başları açık olarak namaz kılmalarında bir sakınca yoktur. Fakat huşû için daha uygun olduğu düşünülürse baş açık olarak namaz kılmak müstehap olur. Namazda başı örtme­nin fazileti hakkında herhangi bir delil yoktur.” 

Sitene Ekle