YAŞAM 1.745 Görüntülenme 24.09.2018 15:00

Çocuklarla nasıl konuşmalıyız? Hangi kelimeleri kullanmalıyız?

Çocuklarla konuşurken olumlu kelimeleri tercih etmek bizim için çok daha önemli olacaktır diyen, Eğitimci ve Ebeveyn Danışmanı Ayşegül Karahan Ertuğrul cevapla.tv'ye anlattı.

Çocuklarla nasıl konuşmalıyız? Hangi kelimeleri kullanmalıyız? Eğitimci ve Ebeveyn Danışmanı Ayşegül Karahan Ertuğrul cevapla.tv'ye anlattı.

Çocukların bilinç altı negatif cümleleri daha önce algılamaktadır ve çocukların bilinçaltı açık olduğu için özellikle ilk altı yıl olduğu gibi kabul ederler. Örneğin siz çocuğa merdivenlerden çıkma tehlikeli dediğinizde hayatı boyunca karşısına çıkan tüm merdivenlerden çıkmamayı tercih edebilir. Yada bu konuda bir korku geliştirebilir. Bu yüzden tehlikeli yerine güvenli değil diyebiliriz. Düşersin kelimesi yerine kendini koru, dikkatli ol diyebiliriz. Ayrıca konuşmalarımızın içerisinde korku unsuru olmamasıda çok önemlidir. Korku duysunu bazı şeyleri engelleyebilir. Bu yüzden düşersin, gidemezsin ve benzeri şekilde olumsuz kelimeleri kullanmamak gerekir. Çocukla konuşurken kırdın, döktün ve ben sana söylemiştim gibi onu hedef gösteren kendini suçlu hissetme ihtimali olan kelimeleride kullanmamaya çok dikkat etmeliyiz. Bu kelimlerin yerine örneğin tek elinle taşıdığın için oldu bir dahaki sefere iki elle tutarak taşıyabilirsin gibi doğrusunu nasıl yapacağını vurgulayarak anlatabilirsiniz.

Sitene Ekle