SAĞLIK 10.501 Görüntülenme 25.10.2018 18:00

Çocukların uyku rutini nasıl oluşturulur?

Çocukların uyku rutini ne işe yarar, nasıl düzenlenir? Çocuk terapisti ve aile danışmanı Hatice Kübra Tongar, cevapla.tv'nin sorusuna bakın ne yanıt verdi?

Çocukların uyku rutini ne işe yarar, nasıl düzenlenir?  Çocuk terapisti ve aile danışmanı Hatice Kübra Tongar, cevapla.tv'nin sorusuna bakın ne yanıt verdi?

Çocuklar için rutin çok önemlidir. Çünkü onlar biz yetişkinler gibi geleceği öngöremezler. Bu yüzden de strese girerler ve uyum problemleri yaşarlar. Bu yüzden bir anne için uyku saati kaçsa, öncesinde belli ritüellerle çocuğunun uyku vaktinin geldiğinin işaretlerini vermesi gerekir. Bu ritüelleri büyük şeyler olarak düşünmemek lazım. Pijama giyiyor olmak bile bir ritüeldir.

Ama bunu belli bir sıra ile yapmak çocuğun tamam şimdi pijamamızı giyoruz; demek ki sonrasında ılık sütümüzü içeceğiz; sonrasında annemle birlikte odama gideceğiz, sonrasında belki bir masal okuyacak annem bana diye her akşam yaptığı şeyleri uykunun bir sinyali olarak algılamasını sağlar. Böylece hem oyunundan ya da izlediği bir televizyon programında uykuya geçebilmesi günlük hayatı sonlandırıp uykuya dalabilmesi çok daha kolay olabilir. 

Sitene Ekle